Luksusmerker sliter med å nå bærekraft-mål

Publisert:

Del innlegg:

Gucci og Saint Laurent er «verstinger».

Med stadig større fokus på både bærekraft og mote for fremtiden må også de store luksusmotehusene forsøke å holde tritt.

Den franske luksusgruppen Kering har merker som Gucci, Saint Laurent, Alexander McQueen og Balenciaga under paraplyen.

– Vi redesigner virksomheten vår for å fortsette å drive bærekraftig inn i fremtiden, samtidig som det hjelper å forvandle luksussektoren og å bidra til å møte betydelige sosiale og miljømessige utfordringer for vår generasjon, uttaler François-Henri Pinault, administrerende direktør i Kering, på selskapets egen nettside.

Bærekraftsansvarlig i den franske luksusgruppen, Marie-Claire Daveu, forteller på nettsiden at bærekraft er viktig del av selskapets verdier. Hun kaller bærekraft for «hjertet av Kerings strategi», og understreker at de som luksusgruppe har et enormt ansvar og må gå foran som et godt eksempel for andre. Daveu uttaler på nettsiden at det er deres plikt å tenke bærekraftig når det kommer til både miljø, mennesker og dyr.

Så sent som i mai i år annonserte Kering at de nå vil få strengere dyrefelferdsstandard og følge EU-direktiver. Det inkluderer blant annet at den franske luksusgruppen vil støtte et forbud mot intensivoppdrett av dyr.

Men det er ikke alle merkene som klarer å tilpasse seg luksusgruppens bærekraftsmål. Business of Fashion skriver at både Gucci og Saint Laurent sliter med å nå disse målene.

Det er spesielt store eventer som blir miljøverstinger. Som for eksempel Saint Laurent seneste moteshow på stranden i Malibu som resulterte i en rekke brudd på lokale miljøregler, skriver bransjenettstedet.

Mens Gucci, som i fjor annonserte at de nå tar avstand fra bruk av pels , bruker skinn laget med potensielt giftig krom.

Les også: Er varemagasinenes tid forbi?

Siste artikler

Etter 43 år starter Langaard på nytt

43 år på samme adresse, og nå en ny æra for en av Norges mest tradisjonsrike juvelerer. I...

Samsøe Samsøe og Zalando fanger København-stilen i ny kolleksjon

Hva får du når skandinavisk minimalisme møter track jackets, oversized tailoring og en god dose 90-tallsnostalgi? Samsøe Samsøe...

Lei av datingappene? 10 dateideer som det faktisk er verdt å forlate sofaen for

Endeløs swiping, halvhjertede «hei :)» og samtaler som dør før noen rekker å foreslå en øl. Dating i...

Dette gleder vi oss til under Oslo Runway

Det er bare å begynne nedtellingen. 31. august går startskuddet for Oslo Runway, og i noen hektiske sensommerdager...

I klesskapet til: Pernille Juvodden

Hun beskriver stilen sin som en hybrid av amish, rock og et hint av sparkle. Vi har tatt...

Dette står øverst på ønskelisten nå

Høsten er fortsatt et lite stykke unna, men med mer crispy luft om morgningen kjenner vi at ønskelisten...

Disse 7 trendene kommer til å dominere i høst

Glem ideen om at skandinavisk stil bare handler om beige, minimalisme og perfekte basics. Etter en uke i...

MONATALA satser i Norge: – Luksus handler ikke om å bli sett

Det startet med jakten på et armbånd hun ikke klarte å finne. Ti år senere står Tala Ghaeny...