Bare ta deg en tur på Narvesen og tell over hvor mange motemagasiner som IKKE har en hvit forsidemodell. Dermed bli det litt vanskelig å ha mørk hud når «idealet» viser det helt motsatte.
Under Fashion Week høsten 2016 var det Kanye West og hans Yeezy-visning som kom best ut med tanke på mangfoldighet. Hos Gucci var det bare 5 av 67 som ikke var hvite, men i deres seneste kampanje går de helt andre veien.
Les også: Svart modell gjenskaper kjente kampanjer
Alessandro Michele sender det nemlig til dansegulvet på 60-tallet, der det kun er castet svarte modeller. På den tiden var det forsåvidt enda mer uvanlig å finne en blanding av hudfarge i en og samme nattklubb. Den kreative lederen for motehuset kaller denne Pre-Fall 2017-kampanjen for «Soul Scene» og i en pressemelding deles tankene bak.
– Denne sesongens reklamekampanje fra Gucci er en utforskning av selvutfoldelse og det prangende av menn og kvinner som utfordrer konvensjonene av samfunnet gjennom ytelse, kunst og dans.