Bik Bok endrer størrelser: – En opptur

Publisert:

Del innlegg:

– Nå håper jeg ingen flere jenter trenger å gråte i prøverommene deres lenger.

I desember i fjor kom flere på banen og uttrykte frustrasjon over og rettet kritikk mot kjedebutikkenes små størrelser, fordi de ikke gjenspeilet forbrukerne.

Melk & Honning tok i den forbindelse turen rundt til Lindex, Bik Bok, H&M, Zara, Cubus og Monki for å se om størrelsene er så standardiserte som man skal ha det til.

Vår journalist kom fram til at hele 10 cm skilte midjemålene for en t-skjorte i størrelse medium fra en butikk til en annen.

– Jeg spør meg selv, hvordan kan en 15 år gammel jente være for stor for bukser på en av de mest populære ungdomsbutikkene

Youtuberen og influenceren Malin Nesvoll var blant de andre som var på ballen i denne debatten. Da hun publiserte vloggen «Passer ikke inn» på sin Youtube-kanal viste hun hvordan det å gå på bukseshopping hos kjedebutikkene kan være en kjip affære. På starten av filmen uttaler hun at kroppen hennes, etter hennes egen erfaring, egentlig er for stor til å kunne handle i vanlige klesbutikker – noe som gjør at man utelukker en mengde folk, påpekte hun.

Malin Nesvoll

Blant butikkene hun kikker innom finner man Bik Bok, kleskjeden som flere ganger er nominert og kåret til årets Gull-Barbie, en pris som går til butikker og markedsførere som får unge mennesker til å føle seg verst. Der finner hun til slutt én bukse, i størrelse XL – Men, som hun sier, er det et stort minus at kjeden ikke har et større utvalg for de som er litt formfulle.

– Fram til motebransjen og produsentene gidder å høre på oss, så får vi dra på bruktbutikker og kjøpe klær og sånne ting vi da. For der er faktisk en large en large, forteller hun.

Vloggen er sett hele 44 000 ganger, har 7000 likes og over 500 kommentarer, men av alle butikkene hun retter pekefingeren mot er det kun H&M som har kommet med en slags beklagelse, uten å gjøre endringer i sortimentet.

Men denne uken har nye ting skjedd. Aftenposten publiserte et åpent brev til Bik Bok skrevet av en 15-år gammel jente, som forteller at hun ikke passer inn i buksene deres – selv om hun er 170 høy og bare veier 65 kilo. 

– Jeg spør meg selv, hvordan kan en 15 år gammel jente være for stor for bukser på en av de mest populære ungdomsbutikkene, skriver hun.

Videre forteller hun at det er mange som gråter i prøverommet deres.

– Dere kan lage mange nye størrelser, bidra til et mer inkluderende klesmarked, slik at alle kan føle seg vel i klær som passer. Det hadde vært så flott. Dere hadde virkelig gjort en forskjell.

– Vi ønsker å være på alle jenters parti

Denne gangen valgte Bik Bok å komme med et tilsvar.

I en kommentar som kom ut hos Aftenposten tidligere i dag skriver markedssjefen for kleskjeden, Emma Gustavsson, at de ønsker å være på alle jenters parti og nå vil ta ansvar. 

– Det er lett å forstå at man føler seg skuffet og frustrert når klærne ikke passer, og det ikke gjøres noe med. Slik skal det ikke være! Derfor har vi lyst til å si med en gang: Vi lytter til kundene våre, og vi gjør noe med det, uttaler hun.

Ifølge Gustavsson kom det en ny europeisk standard for størrelser i fjor høst, som da bekreftet at størrelse M – XL var for små hos Bik Bok.

– Det, og tilbakemeldingene vi hadde fått, gjorde at vi for alvor startet arbeidet med å gjøre endringer på størrelsene. Dessverre er prosesser som dette omfattende, det tar tid fra designet endres til de nye klærne er i butikkene våre.

I løpet av  høsten vil likevel et utvalg topper, bluser og skjorter komme i de nye størrelsene. På enkelte buksemodeller kommer de til å innføre numeriske størrelser, og utvalget vil bli enda større.

Da vi kontakter Malin Nesvoll for å fortelle om nyheten kan hun avsløre at hun akkurat er kommet hjem fra nok en mislykket bukseshopping.

– Så dette var litt av en opptur å høre. Bik Bok er endelig på jenters lag og endrer størrelsene sine, sier hun til Melk & Honning.

– Nå håper jeg ingen flere jenter trenger å gråte i prøverommene deres lenger, og krysser fingrene for at flere aktører følger etter.

Hun påpeker at ikke alle bare kan slanke seg og passe inn i den perfekte størrelsen.

– Fedmeproblematikk eller ei – det er alt for kaldt å gå naken i detta landet!

Nå er hun nysgjerrig på å se hvor varierte størrelser Bik Bok faktisk velger å tilby, og om det gjelder bukser i mange ulike modeller.

– Personlig ønsker jeg meg for eksempel en loose-fit jean, som faktisk sitter løst på, avslutter hun.

Bilder: Bikbok.com – denim-kampanje for 2018 / Instagram @malinnesvoll

Les også: – Jeg forstår ikke hvorfor man må dele inn kropp i petit, «normal» og stor

Siste artikler

Oslos beste og dårligste: matcha

Matcha-feberen nekter å gi seg, og vi tipser dere nok en gang. Oslo har nemlig begynt å ta...

Dette er høstens fineste tilbehørstrender

Tanken om at tilbehør bare er prikken over i-en legger vi herved til side. Denne høsten er det...

I klesskapet til: Chris Holsten

Han har gått fra engelskspråklig pop til å bli en av landets mest folkekjære artister, med Spellemann-priser, utsolgte...

Etter 43 år starter Langaard på nytt

43 år på samme adresse, og nå en ny æra for en av Norges mest tradisjonsrike juvelerer. I...

Samsøe Samsøe og Zalando fanger København-stilen i ny kolleksjon

Hva får du når skandinavisk minimalisme møter track jackets, oversized tailoring og en god dose 90-tallsnostalgi? Samsøe Samsøe...

Lei av datingappene? 10 dateideer som det faktisk er verdt å forlate sofaen for

Endeløs swiping, halvhjertede «hei :)» og samtaler som dør før noen rekker å foreslå en øl. Dating i...

Dette gleder vi oss til under Oslo Runway

Det er bare å begynne nedtellingen. 31. august går startskuddet for Oslo Runway, og i noen hektiske sensommerdager...

I klesskapet til: Pernille Juvodden

Hun beskriver stilen sin som en hybrid av amish, rock og et hint av sparkle. Vi har tatt...