Saksøker Moschino for raseprofilering

Publisert:

Del innlegg:

Kalte svarte ikke-kjendiskunder «Serena».

Forrige uke viste Moschino sin Pre-Fall 2019-kolleksjon i Roma, Italia.

Samme dag kom nyheten om at det italienske luksusmotehuset nå saksøkes av en tidligere ansatt for raseprofilering eller såkalt racial profiling. 

Det skal ha vært i en Moschino-butikk i West Hollywood at en assisterende leder skal ha referert til svarte ikke-kjendiskunder som «Serena».

Den samme personen skal også ha bedt ansatte om å fotfølge disse kundene i butikken – et fenomen som på amerikansk er kjent som retail racism.

I søksmålet, som er på hele 36 sider, er totalt 17 klager – alle i forbindelse med enten rasemessig diskriminering og trakassering, seksuell trakassering eller ærekrenkelse.

Her går det blant annet frem at det forelå protokoller på hvordan de ansatte skulle gå frem dersom mørkhudede kunde kom inn i butikken.

«Dersom en mørkhudet kunde ikke var en kjendis og ikke så ut som han eller hun hadde penger i form av diamanter eller synlige merker, ble de kalt ‘Serena’ ovenfor selgerne og skulle holdes under oppsyn», heter det i søksmålet.

Det var Fashionista som først omtalte saken. Til nettstedet sier saksøker blant annet at det er «en trist realitet at til tross for mengden penger, tid og lojalitet som fargede, spesielt kvinner, bruker på luksusmerker som Moschino og Aeffe Brands [Moschinos moderselskap] klarer disse selskapene fortsatt ikke å vise de verken respekt eller normal høflighet gjennom arbeidsplasspolitikk, i styrerommet eller i butikk».

Den tidligere ansatte forteller at hun gikk videre med klagen innad i Moschino, men ble lovet oppfølging som aldri kom. Da hun selv forsøkte å følge opp besvarte ikke det italienske luksusmotehuset hennes henvendelser.

Moschino på sin side nekter for anklagene, og sier følgende i en uttalelse til Fashionista: «Vi kommenterer som regel ikke pågående juridiske spørsmål. Moschino overholder både arbeidslover og verdier, og respekterer alle kunder uavhengig av deres rase eller bakgrunn».

Hovedbilde: Backstage fra Moschino under Milan Fashion Week SS19. Foto: Getty Images.

Les også: Nå tar det amerikanske motemerket en helt ny retning

Siste artikler

Dette kan du finne på i Oslo i helgen

Enda usikker på hva du skal finne på i helgen? Hva med å sette i gang julestemningen på...

Comprimé: Kapselgarderoben som tåler livet

Comprimé kombinerer tidløs stil med funksjonelle materialer - og vil gjøre det enklere å kle seg godt hver...

Kjendisinvestor investerer i Lululemon

Den amerikanske investoren Michael Burry, best kjent fra filmen The Big Short og for sin rolle i å...

6 trender vi ser overalt akkurat nå

Fra catwalkene i Paris til gatene i Oslo - denne sesongen handler mote om varme, volum og tekstur....

Dua Lipa i samarbeid med eksklusivt hudpleiemerke

Det tyske hudpleiemerket Augustinus Bader har lenge hatt kultstatus blant skjønnhetsentusiaster verden over. Kjente profiler og deres hudpleiere...

Not My First: Når skandinavisk design møter western-luksus

For første gang i Norge lanseres et Luxury Cowboy-brand.Et nytt norsk klesmerke rir inn på motescenen: Not My...

Singles day: Gjør de beste kuppene!

Singles Day har utviklet seg fra et kinesisk fenomen til en global påminnelse om at egenkjærlighet også fortjener...

Endelig åpner Prada-butikken i Oslo

Etter lang tids venting og måneder med spekulasjoner er det nå offisielt: Prada åpner sin første norske butikk...