Copenhagen Fashion Week foregår minst like mye utenfor visningslokalene som på catwalken. Vi tok turen innom Oakleys futuristiske univers på Papirøen og Levi’s HUS i Christianshavn – to stopp som på hvert sitt vis fortalte den samme historien om hvor moten er på vei.

Det er mye som kjemper om oppmerksomheten under Copenhagen Fashion Week. Mellom visninger, middager og en streetstyle-scene som nærmest har blitt en egen institusjon, dukker det opp små universer over hele byen.
Denne sesongen besøkte vi blant annet to av dem: Oakley Culture Hub og Levi’s HUS. To svært forskjellige stopp, men med en overraskende tydelig fellesnevner: moten har fått sansen for det praktiske.
Oakley tok over Papirøen
Hos Oakley møttes teknologi, design og kultur i merkets Copenhagen Culture Hub. På dagtid fungerte lokalet som et etterlengtet pusterom fra moteukens tempo, samtidig som vi fikk en sniktitt på SS27-kolleksjonen. Senere på kvelden ble det hele forvandlet til fest med DJ-sett fra Elias Gozal.



Neste vår og sommer satser Oakley videre på det merket kan best: klær der funksjonen er minst like viktig som uttrykket.
I Latitude står Morphware sentralt – en idé om at plagg skal kunne tilpasse seg situasjonen de brukes i. Det mest ekstreme eksempelet var en kompakt beltekonstruksjon som kan foldes ut til en fullverdig vanntett skallbukse.

Vi fikk også se Japan Global Extended Collection, designet i Japan og bygget rundt tekniske materialer, funksjonelle detaljer og en nedtonet fargepalett. Resultatet befinner seg et sted mellom performance, outdoor og en urban garderobe.


Levi’s åpnet dørene
Neste stopp var Levi’s HUS i Christianshavn, et midlertidig univers åpnet for anledningen, hvor denim, arkiv, nye samarbeid og københavnsk motekultur møttes under samme tak.

Tanken bak HUS var enkel: et sted å møtes og trekke seg litt tilbake fra tempoet utenfor, samtidig som man kunne gå på oppdagelse i Levi’s-universet. Her fikk vi se både arkivsamarbeid og nye kolleksjoner, med aktiveringer fra blant andre Caro Editions og Collina Strada. Damernes Magasin hadde også flyttet inn med en egen Levi’s Vintage pop-up, et passende innslag for et merke med over 170 år på baken.


Et av høydepunktene var lanseringen av Blue-Collar Modernism – The Visual Culture of Workwear av den Stockholm-baserte skribenten og redaktøren David Hellqvist.

Boken tar for seg hvordan klær som opprinnelig ble laget for stålarbeidere, mekanikere og gruvearbeidere har beveget seg fra fabrikkgulvet og inn i dagens motebilde. Levi’s er naturligvis en del av historien, sammen med navn som Barbour og Woolrich.
Det er også noe treffende ved å lansere nettopp denne boken under en moteuke. For mens trender avløser hverandre raskere enn noen gang, har plagg som jeans, arbeidsjakker og solide boots klart det motsatte: De har holdt seg relevante nettopp fordi de aldri først og fremst ble laget for å være trendy.

Hos Levi’s HUS ble fortid og nåtid satt side om side, og minnet oss på at noen av de mest interessante plaggene i motebildet fortsatt er de som opprinnelig ble laget for å brukes.
Det praktiske er tilbake
Oakley ser mot fremtiden, mens Blue-Collar Modernism graver i fortiden. Likevel møtes de et sted på veien.
Hos Oakley handler det om plagg som transformeres og tilpasser seg omgivelsene. Hos Levi’s om arbeidsklær som har bevist sin funksjon gjennom mange generasjoner.
Begge peker mot en garderobe der klær igjen forventes å gjøre mer enn å se bra ut.

Etter flere år med mikrotrender og stadig nye «cores» er det kanskje ikke så rart at vi lengter etter noe litt mer håndfast. Det vi tar med oss fra disse to besøkene under CPHFW, er at det ser ut til at det mest moderne et plagg kan være akkurat nå, er nyttig
