Er dette Oslos beste bistro? Store matopplevelser til små priser

Publisert:

Del innlegg:

Bak et moderne fasadebygg man kanskje ikke ville forbinde med sjel og varme, skjuler Fager Bistro seg som en liten overraskelse.

I en atmosfære som er lun, gjennomført og hjemmekoselig, føles det nesten som å komme på middag hos noen med ekstremt god smak og et svært kompetent kjøkken. Her har de klart det mange sliter med: å skape ekte hygge i et stramt og moderne bygg. Og når både service og mat holder høy klasse, til en hverdagspris, er det lite annet å gjøre enn å lene seg tilbake og nyte.

Særklasse fra første øyeblikk

Fager Bistro briljerer tidlig, allerede ved inngangsdøren. Kelnerne er imøtekommende uten å være påtrengende, med en tydelig stolthet for faget og menyen. De kan vin, de kan mat, og kanskje viktigst av alt: de kan folk. Når personalet både er til stede når du trenger dem, men ellers lar deg senke skuldrene, skaper det en trygghet som løfter hele restaurantopplevelsen. Servitøren var en hyggelig og tydelig erfaren fyr med gode anbefalinger til både mat og vin. Staben består av totalt fire stykker, og eierne kunne fortelle at de har drevet restaurant i Frankrike i tolv år før de startet her.

En forrettrunde som setter tonen

Vi valgte å dele flere forretter for å få smake mest mulig, og begynte med Escargots à la Bourguignonne (195,-). Her får du hvitløksgratinerte snegler gratinert med beurre maître d’hôtel à la Richard pastis. Sneglene var nydelig møre, badet i smør som var rikt på urter og hadde et lite hint av pastis som ga en elegant dybde. Hvitløkssmaken var tydelig, men balansert, og retten føltes klassisk fransk på beste vis.

Neste ut var Coquilles Saint-Jacques gratinées (245,-): Ovnsgratinerte dykker-fiskede kamskjell fra Møre, servert med smørdampet purre og fennikel, skalldyrsbisque og pangrattato. Dette var en rett som virkelig imponerte. Kamskjellene var utmerket tilberedt, sødmen kom tydelig frem, og kombinasjonen med bisque og purre ga en rik, nesten karamellisert smak. Pangrattatoen på toppen tilføyde en fin crunch som brøt opp de myke konsistensene.

Tredje forrett var Tartare mixte (230,-). Håndskåret onglet (nyretapp), kapers, cornichons, pepperrot, brent løksennep, konfiert eggegule og fritert sjalottløk. Tartaren var hakket for hånd til perfekt størrelse, slik at kjøttet beholdt både saftighet og struktur. Smakene var komplekse, med tydelig syrlighet fra cornichons og kapers, mens brent løksennep ga en lett røkt sødme. Den konfiterte eggegulen ga en kremet rikhet, og fritert sjalottløk tilførte en deilig, sprø kontrast. Muligens min favoritt fra kvelden: Dette er tartar på sitt beste.

Servitøren vår var en ekte fagperson, som ikke bare kunne forklare hver rett på menyen i detalj, men som også briljerte når det kom til vin. Da vi spurte om hjelp til vinvalg, anbefalte han Pascal Clément Pernand-Vergelesses Les Combottes, en burgunder som viste seg å være en svært god følgesvenn gjennom hele måltidet. Han tok seg tid til å forstå hva vi ønsket: En vin som kunne håndtere både sjømat, lyst kjøtt og rødt kjøtt uten å dominere. Resultatet ble en vinopplevelse som løftet både mat og stemning enda et hakk.

En annen ting som skiller Fager Bistro fra mange andre steder i samme liga, er prisnivået. Til tross for både høy kvalitet på råvarene og imponerende håndverk på kjøkkenet, er prisene overraskende hyggelige. Her får du mat som smaker som fine dining, men uten å tømme lommeboken.

Hovedretter med både finesse og trøkk

Hovedrettene fortsatte i samme høye spor. Først ut var Moules frites (345,-): hvitvinsdampede blåskjell fra Fosen, servert med kremet safransuppe, frites og aioli. Blåskjellene var store, kjøttfulle og perfekt tilberedt. Safransuppen var intens, men balansert, og aiolien satt som støpt både til skjellene og de gyllent sprø fritesene.

Så en sommerfavoritt: Turbot poêlé (495,-). Stekt piggvar, sautert squash, sauce nantais med brent purre, salsa à vierge og grillede nypoteter. Dette var kveldens mest elegante rett. Fisken var utmerket stekt, med kjøtt som flaket vakkert. Sauce nantais, en smørsaus med vin og brent purre, ga dybde og en lett røkt tone, mens salsa à vierge tilføyde friskhet. En sofistikert rett som virkelig lot piggvaren skinne.

Dette var retten vi var mest spente på: Suprême de poulet en croûte (435.-). Innbakt kyllingbryst farsert med sopp-duxelles, haricots verts, sauce Soubise og mandelpotetpuré. Som en beef wellington, men med kylling. Dette er en rustikk rett løftet til nye høyder. Butterdeigen var sprø og gyllen, mens kyllingen inni var saftig og smaksrik. Sopp-duxelles ga en deilig umami, mens sauce Soubise bidro med en mild, løkbasert kremethet. Mandelpotetpuréen var silkemyk, med en mild nøtteaktig sødme.

Jeg klarer aldri holde meg unna en klassisk entrecôte, så det ble det denne gangen også. Entrecôte classique (485,-): marmorert premium entrecôte, grønn salat, sauce béarnaise og frites. Kjøttet var mørt og rikt på smak, béarnaisen perfekt balansert med tydelig estragon, mens fritesene var sprø og akkurat passe salte. Den enkle grønne salaten tilførte friskhet og gjorde retten til en klassisk, men svært godt utført bistrofavoritt. Denne leverte som forventet: klassisk, familiær og like god som jeg håpte.

Måltidet ble avsluttet med Marquise au chocolat au Kahlua (235,-) på deling. En deilig sjokoladeparfait med kaffelikør, hakkede pistasjnøtter, sjokoladejord, bringebærcoulis og vaniljeis. Parfaiten var intens, fløyelsmyk og akkurat passe bitter, mens kaffelikøren ga en voksen dybde. Bringebærcoulisen tilføyde friskhet, og pistasjnøttene ga et deilig crunch. Vaniljeisen var silkemyk og avrundet måltidet strålende.

Konklusjon: Et sted å vende tilbake til

Fager Bistro er en restaurant som leverer både på mat, vin, stemning og service. Hver rett er gjennomtenkt, teknisk godt utført og laget med respekt for klassiske franske tradisjoner.

Lokalet er innredet med en miks av bruktmøbler, lune tekstiler og mykt, varmt lys som skaper en hjemmekoselig følelse. Det er en prestasjon i seg selv å få et moderne lokale til å føles så personlig og intimt, men her har de virkelig nailet det. I tillegg må staben trekkes frem som noe helt eget. De er imøtekommende og blide, med en ekte interesse for at gjestene skal ha det bra. De små detaljene skaper en avslappet og uformell atmosfære.

Og kanskje det mest imponerende av alt: prisene. For maten du får på Fager Bistro, er prisingen rett og slett utrolig god. Det er billig og hverdagslig priset til å være ordentlig bra mat, noe som gjør stedet til en perfekt nabolagsrestaurant. Her kan du like gjerne stikke innom en tirsdag for en enkel middag som feire en spesiell anledning, uten at lommeboken får panikk.

Likevel er det et par små detaljer som holder meg igjen fra å gi toppkarakter. Vinlisten kunne gjerne vært litt bredere, særlig for de som er på jakt etter spesielle flasker. Uteserveringen mangler dessverre kveldssol, noe som kan trekke litt ned for dem som drømmer om lange sommerkvelder i solnedgang. Og selv om jeg personlig satte pris på at måltidet fikk tid til å synke mellom rettene, vil enkelte kanskje synes at ventetiden mellom serveringene er i lengste laget.

Terningkast 5. Fager Bistro er absolutt et sted vi vil tilbake til, både for maten, vinen og ikke minst den lune stemningen som gjør at man føler seg som hjemme.

Siste artikler

Jane Birkins veske auksjoneres bort: Med unik hilsen på innsiden

Et av de mest legendariske motesymbolene i historien får nytt liv på auksjon. En Hermès-veske som tilhørte sangerinnen og...

Grace Wales Bonner blir kreativ leder hos Hermès

Et historisk skifte etter 37 år: Den britiske designeren Grace Wales Bonner tar over som kreativ direktør for...

Ingrosso stopper klokkekolleksjon etter plagiatanklager

Bianca Ingrosso og hennes selskap Ani Jewels valgte å stanse lanseringen av sin nye klokke kun timer før...

Luksusvisjon på lavbudsjett: Glenn Martens x H&M

H&M har nok en gang slått seg sammen med en av motebransjens mest spennende designere, og resultatet er...

UGG kombinerer to av årets største trender – og vi MÅ ha dem!

Ballerinasko og UGGs, to klassikere på hver sin sesong, har nå smeltet sammen i én overraskende og genial...

Svært skjønnhetssalg til L’Oréal

At skjønnhet kan være stor business, er det liten tvil om. Nå bekreftes ryktene som lenge har sirkulert...

Mikela Beck lanserer RELY: – Hudpleie skal være ekte, ærlig og ukomplisert

Etter flere år som en av Norges mest innflytelsesrike stemmer innen hudpleie, har hun endelig tatt steget mange...

Louis Vuitton Ski: 70-talls silhuetter og norsk strikk

Louis Vuitton har lansert LV Ski 2025, og er inspirert av både 70-talls silhuetter og norsk strikk. Motehuset har...