Alexander Sprekenhus om suksessen og nytt samarbeid

Publisert:

Del innlegg:

– Har blitt bygget med utgangspunkt i langsiktighet og med kvalitet og integritet som verdier.

Mange har et forhold til Sprekenhus – luksusmerket som har solgt hudpleie og dufter siden 2010. Enten du har bodd på et hotell som har såpene på badet eller om du har vært innom butikken i Nedre Slottsgate.

Det er Alexander Sprekenhus som står bak unisex-merket, og navnet kommer fra bestefaren hans som ble født i Vega – en øygruppe på Helgeland i Nordland. Alexander lot seg inspirere av bestefaren og begynte å oversette følelser til produkter. I en alder av 20 registrerte han selskapet med etternavnet hans.

I 2022 åpnet Sprekenhus sin første butikk i Oslo, og merket samarbeider med utvalgte luksushoteller både i Norge og i utlandet. Blant annet Inn at Perry Cabin i USA, Amerikalinjen og Brosundet i Norge.

Nå inngår Sprekenhus også et samarbeid med luksuriøse Hotel Continental.
Alexander Sprekenhus
Alexander Sprekenhus.

– Continental er et familie-eid selskap, og de er opptatt av å skape en god opplevelse for gjestene, og de små detaljene. For meg handler det mye om opplevelsene og omgivelsene, sier Alexander Sprekenhus til Melk & Honning.

– Det ligger mye bak det man ser, og hver lille ting betyr noe. Continental betyr ekstra mye for meg fordi jeg alltid har sett opp til den gode stemningen og assosiasjonen man får når man er på hotellet.

Sprekenhus forteller at han faktisk tegnet fasaden til Hotel Continental i et kunst- og håndverksprosjekt i 8. klasse.

– Siden har jeg også designet et par solbriller til vår kolleksjon med unike objekter i små opplag som jeg har kalt for Continental. Når dette samarbeidet ble aktuelt føltes det helt riktig, sier han.

Samarbeidet omfatter et utvalg av hud- og hårpleieprodukter i alle hotellrom, laget med et tilpasset og påfyllbart miljøvennlig dispensersystem.

Sprekenhus samarbeider med Hotel Continental
Det Oslo-baserte merket samarbeider nå med Hotel Continental.

Det er ingen tvil om at Sprekenhus er et populært merke, og de ligger an til å selge for 22 millioner kroner i år – opp fra 3,6 millioner kroner i 2019.

– Sprekenhus har blitt bygget med utgangspunkt i langsiktighet og med kvalitet og integritet som verdier. Der er en glede å se at det blir verdsatt av så mange, sier Sprekenhus.

Det norske merket har gjort det bra i det store utland, og hele 40 prosent av salget i nettbutikken går til utlandet. Ifølge grunnleggeren har den kreative ambisjonen helt fra starten av vært å etablere et internasjonalt nivå på merket.

– Det var med inspirasjon utenfor meg selv at Sprekenhus skulle ta form. Jeg tror en del kommer over produktene på de hotellene vi samarbeider med i Norge. Men også hos våre samarbeidspartnere på hoteller i utlandet, sier han.

– I tillegg er mange turister innom vår egen butikk på Steen & Strøm.

Sprekenhus samarbeider med Hotel Continental
Merket ligger an til å selge for 22 millioner kroner i år, opp fra 3,6 millioner kroner i 2019.

Sprekenhus forteller at noen flyselskaper ønsker å gi ut produktene deres på business class.

– Vi har samarbeid med to store flyselskaper som har Sprekenhus-amenities til sine reisende. Vi blir inspirert når våre produkter reiser, sier han.

Det er nok ikke alle som vet at Sprekenhus er et norsk merke – er det et bevisst valg du har tatt om å holde en «lav profil»? 

– Idéen om Sprekenhus ble til mens jeg bodde i utlandet, så det har vært naturlig for meg å tenke i de baner. Uavhengig av hvor det kommer fra ville jeg at Sprekenhus skulle være noe som gir en god følelse og opplevelse, sier Alexander Sprekenhus.

– Duftsansen er sterk og alle har forskjellige dufter de kobler til forskjellige minner. Det er universalt, avslutter han.

Les også: Thérèse Hellström deler sine favorittprodukter innen sminke og hudpleie

Siste artikler

Kim Kardashians SKIMS åpner sin første dedikerte butikk i Norge

Undertøy, shapewear og loungewear: den 12. november åpner etter planen en egen SKIMS-butikk på Steen & Strøm i...

Hjemmelaget gavekalender til henne: 24 tips

Lager du julekalenderen selv i år? Her finner du 24 gavetips til henne, for en desember fylt med...

I klesskapet til: André Elmenhorst

André Elmenhorst sverger til klassiske snitt, men lar gjerne slitte plagg bryte opp antrekket. Og skal du først...

Slik kledde gjestene seg da Oslo Runway rundet av sesongen

Vi rettet kameraet mot gjestene på Oslo Runways avslutningsfest. Onsdag 28. oktober var det tid for å samle motebransjen...

I klesskapet til: Marie-Louise Lange

Vintage-referanser, store jakker og en forkjærlighet for dyreprint. Marie-Louise Lange liker klær med karakter, og synes ikke det...

MOTHER tar oss med tilbake til platesjappa

Det amerikanske denimmerket MOTHER har slått seg sammen med den legendariske platebutikken Amoeba Music. Resultatet er en kapselkolleksjon...

Herremote 2026: Brunt er det nye svarte, og andre nyheter for garderoben

Denne sesongen handler herremoten litt mindre om å skille seg ut, og heller mer om å se gjennomført...

Ganni x Lululemon kommer torsdag: Leopardtights, rysjer og benvarmere

Danske Ganni og Lululemon slipper en 80-tallsinspirert treningskolleksjon torsdag 15. oktober. Her er plaggene og prisene. Danske Ganni og...

Michelin-restauranter i Norge: her finner du en stjerne nær deg

Alle de 21 norske Michelin-restaurantene for 2026, sortert etter by, så du finner nærmeste stjerne, hva det koster for to og om det er verdt en reise.

Julemarked i Oslo 2026: datoer, åpningstider og tips fra oss som bor her

Skal du til Oslo på julehandel? Jul i Vinterland er åpent hver dag og gratis fram til 3. januar 2027, og OBOS-medlemmer kommer gratis inn på Folkemuseets julemarked lørdag 5. desember.

Ting å gjøre i Oslo: 40 tips fra oss som bor her

Planlegger du en helg i Oslo? De 40 tipsene er sortert etter situasjon: gratis, regnvær, med barn, oppe i marka og ute om kvelden, med ungdomsrabatter og T-banestengingen i november.

Hotell i Tromsø: 10 steder å bo i nordlyssesongen

Skal du fly nordover fra Oslo for å se nordlys? Her er ti steder å bo i Tromsø, sortert etter budsjett, barn, bil og hund, med priser på parkering og kjæledyr.

Steder å besøke i Norge: 25 steder vi tar med gjestene våre

Får du besøk fra utlandet? Dette er de 25 stedene vi tar med våre egne gjester til, sortert etter én dag, en helg, en uke og en tur nordover, med togtider og priser.

Ting å gjøre i Bergen: 25 tips, uansett vær

Skal du til Bergen på helgetur eller i jula? De 25 tipsene er sortert etter situasjon: gratis, regn, med barn, jul og opp på fjellet, med reisetid fra Oslo og familiepriser.

Ting å gjøre i Stavanger: 20 tips utenom Preikestolen

En vinterhelg i Stavanger: 20 tips sortert etter situasjon, med student- og familiepriser, fjordcruise i romjula og hva som er stengt fram til nyttår.

Ting å gjøre i Ålesund: 15 tips for en helg

En helg i Ålesund: 15 tips sortert etter situasjon, fra Aksla og jugendbyen til Atlanterhavsparken og Alnes fyr, med familiepriser og vinteråpningstider.