Tone Damli og A&C Oslo lanserer sin sjette smykkekolleksjon sammen. Før Starlight FW26 treffer butikkene, skal den vises på runway i New York.

Tone Damli og A&C Oslo har samarbeidet om smykker gjennom fem kolleksjoner. Nå retter de blikket utover Norges grenser.
Den sjette kolleksjonen har fått navnet Starlight FW26 og skal vises under et runway-show på Madison Avenue i New York 13. september. Visningen markerer et nytt steg for samarbeidet og gir duoen muligheten til å introdusere smykkeuniverset sitt for et internasjonalt publikum.
– Samarbeidet med Tone har vært en suksesshistorie fra aller første kolleksjon. Visningen i New York markerer et naturlig neste steg, en mulighet til å introdusere universet vårt i nye markeder, samtidig som vi produserer visuelt innhold med New York som kulisse, sier Lars Tore Hogsnes, CEO i A&C Oslo, i en pressemelding.
Henter inspirasjon fra himmelen
Som navnet antyder, vender Starlight blikket mot himmelen. Stjerner, måner, skyer, regndråper og snøkrystaller går igjen som motiver, oversatt til smykker med glans, farger og bevegelige detaljer.

Kolleksjonen spenner fra diskrete og tidløse smykker til mer markante designs laget for å løfte et festantrekk. Uttrykket beskrives som feminint og lekent, med Damlis egen stil som en tydelig rød tråd.
For artisten handler inspirasjonen likevel om mer enn himmellegemer og glitrende overflater. Kolleksjonen skal også speile erfaringene hun har tatt med seg fra de siste årene.
– Starlight handlar om levd liv. Ikkje eitt spesifikt minne, men ei kjensle, ei oppsummering av dei siste åra. Smykka speglar meg og stilen min: det er dei eg tek på meg når eg vil kjenne meg litt sterkare og litt tøffare, sier Damli.


Ikke hverdagskost
At kolleksjonen nå skal presenteres i New York, beskriver hun som en milepæl.
– At ein sogning får vise smykkekolleksjonen sin i New York, er ikkje kvardagskost. Nettopp det er så kjekt med samarbeidet med A&C, dei tør, dei vil, og dei berre køyrer på.
Tone Damli by A&C har etablert seg som et tilgjengelig smykkesamarbeid i det norske markedet. Kolleksjonene produseres i begrenset antall, og har ifølge selskapet blitt utsolgt kort tid etter de tidligere lanseringene.

Med visningen på Madison Avenue håper A&C Oslo å åpne døren til nye markeder. Samtidig får den nye kolleksjonen en passende første kulisse: byen som aldri sover, under himmelen som inspirerte den.
Starlight FW26 lanseres hos utvalgte forhandlere og på nett 24. september.
