Hopp til hovedinnhold Hopp til Søk Hopp til Sidebar
Foto: Zara

Zara saksøker det Los Angeles-baserte merket Thilikó

Skal ha solgt Zara-plagg som sine egne.

Den spanske klesgiganten og eierselskapet Inditex saksøker det Los Angeles-baserte klesmerket Thilikó på flere grunnlag. Blant annet for brudd på opphavsrett, falsk reklame, urettferdig konkurranse og for å villede forbrukerne.

Ifølge The Fashion Law sendte de inn en klage til en domstol i New York 4. januar. Der anklager de det to år gamle klesmerket for å ha bygget en virksomhet ved å selge Zara-plagg som sine egne.

Det skal de ha gjort ved å kjøpe plagg fra den spanske kleskjeden, fjerne merkelappene og erstatte de med egne merkelapper.

Thilikó skal også ha solgt plaggene for langt mer enn de koster hos Zara.

Zara saksøker det Los Angeles-baserte merket Thilikó
Foto via The Fashion Law

Denne kjolen, som koster i underkant av 500 kr hos klesgiganten, selges med en prislapp på rundt 3200 kr hos Thilikó.

Ikke nok med det. Bildene på Thilikó sin nettside er identiske som hos den spanske kleskjeden.

I søksmålet kommer det frem at de «systematisk har tatt de opphavsrettsbeskyttede bildene som vises på Zara sin nettside og misbrukt dem til å annonsere og selge feilmerkede produkter».

I tillegg til dette hevder Inditex at Thilikó har brutt vilkårene på Zara sin nettside. Dette er vilkår som blant annet forbyr bruk, reproduksjon og modifikasjon av materiale uten deres autorisasjon.

Det blir også nevnt at klesmerket fremstår som «et uavhengig motemerke og skaperen av designene i deres kolleksjoner». Thilikó anklages for å «lokke forbrukere ved å understreke sitt sosiale ansvar og forpliktelse til gjennomtenkte designe og bærekraftig produserte klær».

Zara saksøker det Los Angeles-baserte merket Thilikó
Foto via The Fashion Law

Som et resultat hevder Zara og Inditex at de har «lidt betydelige økonomiske skader». De mener også at Zara sitt omdømme er blitt svekket, og søker dermed økonomisk erstatning.

Les også: Nå gjør dette plagget comeback

Les også
Comebacket vi ikke så komme

Siste saker

Mest lest nå
Les mer