Motehuset jobber for å bli enda mer eksklusive.
Hermès er uten tvil et populært merke, og spesielt deres Birkin bags er svært ettertraktet. Men det er ikke til å stikke under stol at det er langt ifra alle som kan unne seg en slik veske. Prisen strekker seg nemlig fra omtrent 10 000 til i overkant av 12 000 dollar. Det tilsvarer rundt 100 000 til 126 000 norske kroner.
Prislappen på Birkin-veskene varierer likevel mye, og du finner også vesker som strekker seg langt over dette. I 2020 satte Hermès verdensrekord da den sjeldne vesken Hermès Diamond Himalaya Birkin ble solgt for svimlende 230 000 pund.
Nå kan det se ut til at det snart blir enda dyrere å handle hos den franske motefavoritten.
Hermès har nemlig planer om å øke prisene med 5 til 10 prosent i 2023.
Det melder Business of Fashion. Prisøkningen skyldes økende kostnader og valutasvingninger etter en kraftig salgsøkning i tredje kvartal, uten tegn til nedgang, skriver motenettstedet videre.
Hermès har så langt sett ut til å holde litt igjen, i motsetning til for eksempel Chanel – som de siste årene har hatt en bratt økning. Allerede i 2018 kunne Melk & Honning melde at de øker prisene på veskene med 6 prosent, og i fjor sommer gikk prisene ytterligere opp – med opptil 15 prosent.
Hermès har økt prisene med omtrent 4 prosent i år, og rundt 1,5 til 2 prosent i gjennomsnitt de siste årene.
Motehuset begrenser også produksjonen på sine svært eksklusive vesker med lange ventelister.
Det går åpenbart bra for Hermès om dagen. Ifølge Business of Fashion har motehuset planer om å ansette mange fler og har i løpet av det første halvåret av 2022 ansatt rundt 800 personer – og samtidig økt lønningen til alle europeiske ansatte i juli.
De siste tre månedene skal de ha fått inn omtrent 32,5 milliarder kroner. Det er visstnok en stigning på 24,3 prosent.
I Asia, sett bort ifra Japan, økte inntektene med 34 prosent i samme periode.
– For øyeblikket ser vi ingen tegn til nedgang i noen av våre markeder, sier Eric du Halgouet, konserndirektør for finans i Hermès.
Les også: Knalltall for dette motehuset