Omstridte Bente leverer billig gourmet med blandede opplevelser

Bente har raskt blitt en snakkis i Oslos restaurantmiljø takket være snille priser, og ikke minst en konflikt mellom Vink Aftenposten og restaurant-eieren – der sistnevnte mener restaurantanmeldelser er «en uthengingskultur som burde opphørt for lengst».

Vi tok en tur innom Bente for å gjøre egne vurderingen av den mye omtalte nabolagsrestauranten.

Her er vår vurdering av Bente restaurant

Restauranten holder til i Vogts gate på Torshov, og her ønskes alle velkommen – enten du er fattig student eller direktør med gullkort​.

Prisnivået er nesten utrolig lavt til Oslo å være. Du kan faktisk få en fireretters meny for 450 kr (da velger kjøkkenet rettene), eller plukke én rett for 195 kr, to for 280 kr, eller tre for 345 kr​.

I tillegg er vinprisene sympatisk satt; de rimeligste flaskene ligger bare drøyt dobbelt over polpris, mens noen viner havner på rundt fire ganger innkjøpspris.

Til og med cocktails koster bare en hundrelapp stykket – noe som føles som et kupp sammenlignet med sentrum hvor drinker lett koster det dobbelte.

God service og hyggelig betjening

Servicen hos Bente viste seg å være svært god. Fra første øyeblikk ble vi tatt varmt imot, og servitøren tok seg god tid til å gå grundig gjennom menyen og konseptet.

Da det kom til vinvalget, lot kelneren oss til og med få smake på flere viner før vi bestemte oss. Alt i alt følte vi oss svært godt ivaretatt gjennom hele måltidet.

Matopplevelsen – høy topp og noen litt for dype daler

Menyen på Bente er variert og leken, og vi fikk smake oss gjennom flere retter denne kvelden.

Forretten skilte seg ut som kveldens merkeligste innslag. Den besto av knasende råmarinerte grønnsaker servert med en lángos – en ungarsk bolle/brød som er fritert og toppet med parmesan.

Les også
Skjønnhet fra innsiden

Kombinasjonene på både grønnsaker og bolle var litt rar og hang ikke helt sammen som rett. I tillegg var den ungarske bollen litt tørr i konsistensen, så totalt ble forretten en svært skuffende start.

Heldigvis tok måltidet seg opp etter dette. Rett nummer to, Sellerirot med Yuzu og eggsaus, var et stort hopp og nødvendig hopp fra første rett. Hva enn årsaken var, fikk vi her en dobbel porsjon – kanskje kokken syntes vi fortjente ekstra? – noe som ga oss rikelig å dele på.

Samtidig kom også husets beryktede brød, som for oss ble en svært positiv overraskelse. Vi fikk servert et fantastisk surdeigsbrød som overgikk alle forventninger vi hadde basert på tidligere omtaler og anmeldelser. Tidligere anmeldelser har klaget på tørt brød, men dette var en fulltreffer fra kjøkkenet. Kanskje ny oppskrift etter Vink-mobberne raserte restaurantens rykte?

Hovedretten

Så var det klart for hovedretten, som denne kvelden besto av saftig svinekjøtt akkompagnert av det servitøren omtalte som “Oslos beste potetstappe” og en frisk grønn salat ved siden av. Om potetmosen virkelig er byens aller beste kan sikkert diskuteres – men den var utvilsomt deilig. Konsistensen på potetstappen var silkemyk og smørfylt. Kjøttet var mørt og fint tilbredt, og det kom med rikelig saus.

Til slutt rundet vi av med dessert – en sprø brioche-skive servert med luftig tonkakrem og tynne ananasskiver. Porsjonen var stor nok til at vi fint kunne delt den, men ettersom den smakte så godt gjorde det oss ingenting å måtte forsyne oss litt ekstra.

Atmosfære og miljø

Restauranten holder til i en slags kjelleretasje under gateplan, og har dermed en litt mørk og intim atmosfære på kveldstid​.

Konklusjon

Bente på Torshov leverer en personlig og ujålete restaurantopplevelse der prisene og servicen imponerer mest, mens maten byr på både høydepunkter og noen store skuffelser.

Les også
Slik får du White Lotus-looken

Konseptet med gourmet til lavpris er forfriskende. Samtidig merket vi at ikke alle retter satt like godt – spesielt forretten bar preg av merkelige valg som trakk ned helhetsinntrykket. Summa summarum hadde vi en hyggelig aften hos Bente, men vi forlot ikke lokalet i ekstase.

Terningkast: 3 av 6

Siste saker

Mest lest nå
Les mer