Mens vi gleder oss til Balmains vårkolleksjon, og resultatet av H&M-samarbeidet i starten av november, serverer vi noen fakta om Olivier Rousteing i anledning designerens 30-årsdag.
1. Droppet ut av videregående. Som 18-åring dro han, uten erfaring, til Italia for å satse på en karriere som designer. Helt i starten måtte han danse på klubber for å få penger til mat, før han fikk en fot innenfor hos Roberto Cavalli og jobbet seg oppover der.
ITS ALL ABOUT WAITING…and waiting…and waiting #nopatience #gofaster #waitingforthemoment #fashionselfie #takingtimetothink Et bilde publisert av OLIVIER R. (@olivier_rousteing)
2. Ble sjefsdesigner bare 25 år gammel.
Da Christophe Decarnin møtte veggen i 2011, tok Olivier – som da var assistenten hans – over rollen som sjefsdesigner for det 70 år gamle motehuset. Det er første gang siden Yves Saint Laurent, som 21 år gammel ble sjefsdesigner for Christian Dior, at noen like unge har fått den rollen i et fransk motehus.
3. Vokste opp på barnehjem.
Han bodde på et barnehjem i Frankrike til han var halvannet år, da han ble adoptert av et ektepar fra Bordeaux. Han har beskrevet oppveksten sin som «Perfekt, helt fantastisk, veldig fransk og så godt som blottet for konflikter.»
Les også: Balmain x H&M-plaggene vi tror på
4. Er BFF med Rihanna… Han har i intervjuer sagt at Rihanna er den eneste dama i verden som kunne gjort ham heterofil. «Hun har en helt spesiell aura, en karisma, som ikke bare er seksuelt ladet… det er noe annet. Noe større. Hun er som den nye Grace Kelly eller Madonna» sa han til Telegraph tidligere i år. På et Instagram-bilde der Rihanna bar en Balmain kreasjon, skrev hun som undertekst «It’s like wearing a Mona Lisa trust me! This shit is art, like you don’t even wanna touch it!!!” Ryktene florterte en stund om at de faktisk var noe mer enn bare venner, men det har begge avkreftet.
5….Og alle i Kardashian familien.
Derfor brukte han Kanye og Kim som modeller i Balmains seneste vårkampanje. “Kim er helt ufattelig vakker. Hun er smart, selvsikker, og en tøff forretningskvinne. Jeg elsker også at hun ikke er typisk amerikansk. Hun har armensk opphav, hun er sammen med Kanye som er svart, og sammen har de en datter som er mixed race. I mine øyne, er dette et perfekt bilde på et moderne par».
6. Han er sjenert Selv om han er the kongen av selfies, omgir seg med verdens vakreste kvinner, og har en voldsomt glamorøs visuell estetikk, sier han til the-talks at han er «En skikkelig sjenert fyr når alt kommer til alt»
7. …men poserte likevel naken på forsiden av et homsemagasin.
Les også: Første titt på Kim & Kanyes nye motebok
8. Liker at kjedebutikkene lager billige kopier av Balmain.
«Jeg tror det var Coco Chanel som sa at hvis du er orginal, så må du godta å bli kopiert. Jeg for min del elsker å gå forbi Zara eller H&M, og se at de har mikset kopier av mitt design med Céline og Proenza. Det er genialt! De er raskt ute, de har bra styling, jeg elsker historien bak… Jeg er så glad for at de hermer etter Balmain!»
9. Har over 1 million followers på Instagram.
“Jeg er ikke som en tenåring og sier»OMG, sosiale medier livsviktig!» Det er mer på den måten at som en forretningsmann, så ser jeg at Instagram er den nye måten å selge og kommunisere med kundene og omverdenen generelt på»
Les også: Søskenflokk hos Balmain
10. Har bidratt til en årlig fordobling av driftsresultatet.
Balmain er et av de få motehusene som fremdeles er privateid, likevel har resultatet fordoblet seg nærmere hvert eneste år siden Olivier tok over.
Kilder:
Vogue.co.uk
Thefashionspot.com
The-talks.com
Dazeddigital.com
Theguardian.com
Theindependent.co.uk
Thecoveteur.com
Intothegloss.com
Complex.com
